Minėdami 2024-uosius – Lenkijoje paskelbtus Česlovo Milošo metus, spalio 29 d. penkiasdešimties mokinių ir mokytojų grupė leidosi į kelionę po mokyklos Globėjo gimtąsias vietas.
Kelionę pradėjome nuo Kėdainių – vieno seniausių Lietuvos miestų, įsikūrusio vaizdingoje vietovėje. Gidės Irenos Duchovskos teigimu, Kėdainiai suklestėjo Radvilų šeimos dėka, o šio miesto pavadinimas kilęs nuo pirklio Keidangeno pavardės. Tai miestas, kuris išlaikęs savo istorinio charakterio bruožus – akmenimis grįstas gatves, turgavietes ir vieną iš architektūros perlų – medinę liaudies baroko stiliaus Šv. Juozapo bažnyčią. Įdomu tai, kad ši bažnyčia buvo pastatyta nepanaudojus nė vienos vinies, todėl ji yra dar unikalesnė ir kelia lankytojų susižavėjimą.
Aplankėme taip pat Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejų, esantį Kėdainių rajono savivaldybės pastate. Neįprastos Žalgirio mūšį vaizduojančios šachmatų figūros nustebino savo detalėmis ir atlikimo tikslumu. Nuostabu, kaip menas gali užfiksuoti istoriją materialia forma, kaip poezija gali užfiksuoti gyvenimą žodžiais. Tada nuvykome į Kėdainių šviesiąją gimnaziją, kurios pagrindinė puošmena – vidinis kiemas po stikliniu kupolu, apsuptas Vilniaus universitetą primenančiomis arkomis. Vaikščiodami po miestą atradome kitų žavių ir įdomių vietų, pasivaikščiojome Č. Milošo gatve, grožėjomės Milošui kaip Kėdainių garbės piliečiui padovanota kėde – Milošofonu, o vizitą užbaigėme gardžiais pietumis senamiesčio „Grėjaus namuose“.
Kita mūsų kelionės stotelė buvo Šeteniai – vieta, kur gimė ir praleido savo ankstyvuosius gyvenimo metus Č. Milošas. Šioje vietoje viskas ir prasidėjo… Dvaro, kadaise priklausiusio poeto motinos šeimai, deja, nebėra, tačiau parkas ir balta klėtis vis dar primena senus laikus. Skaitome fragmentus iš „Isos slėnio“, kuris yra savotiškas paminklas vietovėms iš poeto vaikystės. Apmąstymams stabtelėjome prie Lenkijos bei Lietuvos politikų, profesorių, paties Milošo pasodintų ąžuolų.
Vaikščiodami tarp rudenėjančių medžių prisilietėme prie istorijos ir pajutome poeto buvimą. Turėjome galimybę pamatyti peizažus, kurie anais laikais įkvėpdavo Č. Milošą. Tikriausiai būtent šiose vietose, gamtos apsuptyje, gimė gražiausios poezijos eilutės. Žvelgdami į tuos pačius laukus, kaip ir jis, pajutome, kad „paliečiame kažką puikaus, nesenstančio“.
Kelionės metu aplankėme ir Šventybrastį, kur stovi medinė XVIII amžiaus Kristaus Atsimainymo bažnyčia, kurioje buvo pakrikštytas būsimasis Nobelio premijos laureatas.
Šalia bažnyčios esančiose senose kapinėse, aukštame šlaite, besidriekiančių ąžuolų paunksmėje, yra grandinėmis aptvertas obeliskas – poeto prosenelio ir Šetenių savininko Šymono Syruciaus (1807–70) kapas. Šioje vietoje, pagerbdami Č. Milošo protėvius, uždegėme žvakes.
Nevėžio slėnis su mumis atsisveikino šiltais, rudeniškais saulės spinduliais, tarsi pabrėždamas, kad šie kraštai, nepaisant laiko bėgimo, vis dar turi savyje kažką magiško.
Grįždami sustojome prie Ukmergės piliakalnio, kur šiek tiek pailsėjome, vaikštinėdami ir fotografuodamiesi.
Grįžome kupini įspūdžių. Ši kelionė leido mums geriau suprasti, kas buvo Česlovas Milošas – žmogus, kuriam prisiminimai apie vaikystės vietas visada buvo ryškūs. Turėjome galimybę prisiliesti prie šviesos ir tamsos, kuri formavo jo poeziją. Tai buvo tikra istorijos, literatūros ir kultūros pamoka už mokyklos ribų. Ši kelionė ilgam išliks mūsų atmintyje ir neabejotinai įkvėps mokinius ir mokytojus giliau susipažinti su Česlovo Milošo kūryba.
Visos kelionės dalyvių vardu dėkojame direktoriaus pavaduotojai ugdymui Irenai Mazailo už puikų šios ypatingos kelionės organizavimą. Taip pat norime padėkoti mūsų gidei poniai Irenai Duchovskai už nuostabiųjų Kėdainių paslapčių atskelidimą ir supažindinimą su šios nepaprastos vietos istorija.
A. Savanevičienė