Mokyklos istorija

 

 

 

 

Švie­ti­mo isto­ri­ja Pake­nės, Kenos ir Sadū­niš­kių kai­mų teri­to­ri­jo­se buvo pareng­ta pagal liu­di­nin­kų (Zyg­mund Franc­ke­vič, Hele­na Luka­še­vič, Sabi­na Stan­ke­vič, Fran­tiš­ka Luka­še­vič, Regi­na Bra­zis, Vero­ni­ka Pet­ke­vič) pasa­ko­ja­mus atsi­mi­ni­mus ir remian­tis išsau­go­tais dokumentais.

 

Švie­ti­mo pra­džia Pake­nės ir Kenos teri­to­ri­jo­se sie­kia 1919 metus. Moks­las vyko keliuo­se namuo­se vie­nu metu, kur kar­tais ne moky­to­jas, o papras­tas raš­tin­gas žmo­gus per­teik­da­vo žinių pag­rin­dus. Deja, tie namai neli­ko iki mūsų die­nų, kadan­gi sunai­ki­no juos gais­rai. Vie­nin­te­liu anų metų pėd­sa­ku Keno­je yra likęs kam­ba­rys, vadi­na­mas kan­ce­lia­ri­ja, Edvar­do ir Leo­nar­dos Stan­ke­vi­čių namuose.

Apie mokyk­lą Pake­nės kai­me papa­sa­ko­jo Hele­na Luka­še­vič, kurios tėvas 1920 m. pra­dė­jo dvie­jų namų sta­ty­bas, iš kurių vie­ną 1923 m. ati­da­vė mokyk­los pasta­tui, kuria­me vyko ketu­rių metų moks­las gim­tą­ja kal­ba – len­kų. Ši mokyk­la vadi­no­si Vie­šo­ji visuo­ti­nė mokyk­la Bla­ho­veš­čiz­no­je. Joje mokė­si vai­kai 1923–1945 metais.

Dar­bui šio­je mokyk­lo­je buvo nukreip­ta Matu­cių šei­ma. 1923–1941 m. mokyk­los vedė­jo parei­gas ėjo Pio­tr Matuc, o jo žmo­na dir­bo moky­to­ja. Nuo 1940 metų moky­mas vyko lie­tu­vių kal­ba. Ši mokyk­la vei­kė iki 1945 metų.

Tuo metu vei­kė taip pat mokyk­la Kuo­si­nė­je, apie tai liu­di­ja moki­nių pažy­mė­ji­mai. Pasak Zyg­mun­dą Franc­ke­vič, vei­kė ketur­me­tė mokyk­la, kurio­je po Ant­ro­jo pasau­li­nio karo moky­mas vyko len­kų kla­ba, vėliau – lie­tu­vių kal­ba. Mokyk­los patal­pos buvo įreng­tos pri­va­čia­me name, kuris dabar pri­klau­so Basly­kų šeimai.

1946 m. pra­dė­jo veik­ti mokyk­la Sadū­niš­kė­se. Mokyk­los įkū­rė­ja ir pir­mą­ja moky­to­ja buvo Olga (Alek­sand­ra) Katielš­čen­ko. Mokyk­lo­je moky­to­jo­mis dir­bo: Hali­na Jure­vič, Jani­na Jan­kovs­ka, Tere­sa Sur­vi­lie­nė. Moks­las joje vyko iki 1970 metų.

Mokyk­la Oko­li­co­je (dabar Pake­nė) pra­dė­jo veik­ti 1948 metais, kai atve­žė du namus šei­mų, išva­žia­vu­sių į Len­ki­ją. Mokyk­lą lan­kė įvai­raus amžiaus vai­kai. Pir­mo­je kla­sė­je buvo moko­ma rusų kal­ba. Dir­bo moky­to­jos iš Bal­ta­ru­si­jos. Mokyk­lai Oko­li­co­je vado­va­vo: Sta­nisla­va Šul­la­kovs­ka, Anna Lebe­de­va, Mie­čyslav Kule­šo, Algis Ste­po­nė­nas. 1951–1954 (1955) metais mokyk­la vei­kė kaip Kal­ve­lių sep­tyn­me­tės mokyk­los skyrius.

1955 metais savo duris pra­vė­rė Kenos sep­tyn­me­tė mokyk­la, kurią lan­kė moki­niai iš aplin­ki­nių mokyklėlių.

1955–2003 metai pasi­žy­mi kruopš­čiu dau­gy­bės žmo­nių dar­bu: direk­to­rių, moky­to­jų, tech­ni­nio per­so­na­lo dar­buo­to­jų, tėvų ir moki­nių. Nuo 1964 iki 2007 metų mokyk­lai vado­va­vo Eleo­no­ra Koles­nik. Visus švie­ti­mo poky­čius Pake­nė­je ste­bė­jo ir kar­tu išgy­ve­no: F. Luka­še­vič, J. Lip­nic­ka, V. Bie­ra­zo, A. I. Voro­tyn­s­ka, R. Ajau­skie­nė, a. a. J. Voj­ciechovs­ka, a. a. J. Kogar­ko, a. a. B. Ajaus­kas, V. Matu­kas, S. Bejl, A. Dzier­ga­čo­va, V. Mozy­ro ir dau­ge­lis kitų atsi­da­vu­sių savo dar­bui mokytojų.

1999 m. mokyk­la tapo dešimt­me­tė. Trūks­tant patal­poms, moky­mas vyko dviem pamai­no­mis. 2002–2003 m. mokyk­la daly­va­vo Mokyk­lų tobu­li­ni­mo prog­ra­mo­je (MTP), kurios metu moky­to­jai ne tik tobu­li­no savo kva­li­fi­ka­ci­ją, bet ir buvo reno­vuo­tas mokyk­los pasta­tas (Pasau­li­nio ban­ko, drau­gi­jos „Wspól­no­ta Pols­ka” ir Vil­niaus rajo­no savi­val­dy­bės lėšo­mis). 2005 m. gegu­žės 5 d. reno­va­ci­ja buvo baig­ta ir mokyk­la pra­dė­jo dar­bą reno­vuo­ta­me pastate.

2007 m. spa­lį mokyk­los direk­to­riaus parei­gas pra­dė­jo eiti Jani­na Novickaja.

Vil­niaus rajo­no savi­val­dy­bės tary­bos 2013 m. gegu­žės 3 d. spren­dimu Nr. T3-128 „Dėl Vil­niaus r. Kenos pag­rin­di­nės mokyk­los pava­di­nimo pakei­timo ir nuo­statų patvir­ti­nimo“, nuo gegu­žės 3 d. mokyk­los pava­di­ni­mas pakeis­tas į Vil­niaus r. Pake­nės Čes­lovo Milo­šo pag­rin­dinė mokykla.

2019 m. balan­džio 24 d. mokyk­los bend­ruo­me­nė atšven­tė dvi­gu­bą šven­tę – mokyk­los vėlia­vos pašven­ti­ni­mą bei 100-ąsias švie­ti­mo Pake­nės apy­lin­kė­se metines.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *