Birželio 19 dieną Vilniaus r. Pakenės Česlovo Milošo pagrindinės mokyklos mokytojai ir darbuotojai dalyvavo edukacinėje išvykoje į Anykščius. Ši kelionė suteikė galimybę ne tik geriau pažinti Aukštaitijos kraštą, bet ir prasmingai užbaigti besibaigiančius mokslo metus, pasidžiaugti nuveiktais darbais bei pabūti kartu draugiškoje ir neformalioje aplinkoje.
Pirmasis kelionės objektas – Arklio muziejus Niūronyse, vienintelis toks muziejus Lietuvoje. Čia dalyviai susipažino su arklio reikšme lietuvių gyvenime, senaisiais kaimo amatais, tradiciniais žemės ūkio darbais ir buities daiktais. Muziejaus ekspozicijos priminė, kokią svarbią vietą arklys užėmė lietuvių kultūroje ir kasdienybėje.
Kelionės metu aplankytos ir žymių Anykščių krašto tautodailininkų kūrybos ekspozicijos. Jurgio Kazlausko drožinių ekspozicijoje dalyviai grožėjosi iš medžio išdrožtomis skulptūromis, kuriose atsispindi lietuvių liaudies tradicijos, tikėjimas ir gyvenimo išmintis. Tuo tarpu Jono Tvardausko darbai stebino kruopštumu, menine išraiška ir gebėjimu medyje įamžinti žmogaus ir gamtos ryšį.
Didelio susidomėjimo sulaukė Stanislovo Petraškos akmens tapybos muziejus. Menininkas sukūrė unikalią tapybos akmeninėmis dulkėmis techniką, būdingą tik šiam dailininkui. Jo darbai išsiskiria originalumu, spalvų harmonija ir savitu požiūriu į gamtos bei žmogaus santykį.
Svarbią vietą išvykos programoje užėmė apsilankymas Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialiniame muziejuje. Ypatingą įspūdį paliko Antano Baranausko klėtelė – pirmasis memorialinis muziejus Lietuvoje, vienas svarbiausių lietuvių literatūros paminklų, kuriame gimė garsioji poema „Anykščių šilelis“. 2026-ieji yra paskelbti būtent šios klėtelės 200-osioms metinėms atminti. Čia dalyviai susipažino su dviejų iškilių Lietuvos literatūros kūrėjų gyvenimu ir kūryba.
Po turiningų edukacinių veiklų keliautojai pietavo gastrobare „Mandri puodai“, kur galėjo atsipūsti, pasidalyti įspūdžiais ir pasimėgauti gardžiais patiekalais.
Antroji dienos dalis buvo skirta aktyviam poilsiui ir gamtos pažinimui. Daug gerų emocijų suteikė Kalitos kalno rogučių trasa – viena populiariausių Anykščių pramogų, leidžianti pasimėgauti greičiu ir nuostabiais apylinkių vaizdais. Vėliau aplankytas legendinis Puntuko akmuo – antras pagal dydį Lietuvos riedulys, apipintas daugybe padavimų ir legendų. Akmens paviršiuje iškalti lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefai bei jų testamento žodžiai priminė svarbius Lietuvos istorijos įvykius.
Ne mažiau įspūdžių paliko Lajų takas, vingiuojantis Anykščių regioninio parko medžių viršūnėmis. Maždaug 300 metrų ilgio takas suteikė galimybę pažvelgti į mišką iš paukščio skrydžio perspektyvos, o apžvalgos bokštas atvėrė nuostabią Šventosios upės slėnio panoramą.
Šalia Lajų tako esantis Anykščių kabantis tiltas taip pat tapo puikia vieta pasigrožėti gamta ir įamžinti gražias akimirkas nuotraukose. Nuo tilto atsiveriantys vaizdai dar kartą priminė Anykščių krašto gamtos grožį ir unikalumą.
Kelionę vainikavo pasivaikščiojimas Anykščių šilelio pažintiniu eko basų kojų taku. Tai išskirtinė erdvė, kurioje dalyviai galėjo basomis išbandyti įvairius natūralius paviršius – smėlį, akmenukus, medžio žievę, kankorėžius ir kitus gamtos elementus. Ši veikla ne tik suteikė smagių emocijų, bet ir leido naujai pajusti ryšį su gamta.
Išvyka į Anykščius buvo kupina naujų atradimų, kultūrinių ir istorinių žinių, aktyvaus poilsio bei nuoširdaus bendravimo. Ji dar kartą priminė mums visiems, kad bendros patirtys stiprina bendruomenę, o pažintinės kelionės įkvepia naujiems darbams ir idėjoms.
Dėkoju visiems išvykos dalyviams už puikią nuotaiką, bendrystę ir kartu sukurtus gražius prisiminimus!
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui,
l. e. direktoriaus pareigas
Irena Mazailo


















