Koronavirusas: rekomendacijos ir patarimai (papildyta)

Nors Lie­tu­vo­je šiuo metu patvir­tin­tų nau­jo­jo koro­na­vi­ru­so infek­ci­jos atve­jų nenu­sta­ty­ta, patei­kia­me pareng­tą trum­pą atmin­ti­nę bei reko­men­da­ci­jas, sie­kiant apsi­sau­go­ti nuo gali­mų koro­na­vi­ru­so grės­mių. Taip pat kvie­čia­me nuo­lat sek­ti atnau­ji­na­mą LR svei­ka­tos apsau­gos minis­te­ri­jos tei­kia­mą infor­ma­ci­ją dėl koronaviruso.

 

Svei­ka­tos apsau­gos minis­te­ri­ja (SAM), rea­guo­da­ma į situ­aci­ją Ita­li­jos šiau­ri­niuo­se regio­nuo­se, patiks­li­no atve­jo api­brėž­tį ir sustip­ri­no viru­so COVID-19 pate­ki­mo į Lie­tu­vą pre­ven­ci­jos prie­mo­nes. Visi iš Ita­li­jos Vene­to, Lom­bar­di­jos, Pje­mon­to ir Emi­li­jos-Roma­ni­jos regio­nų atvyks­tan­tys asme­nys bus tik­ri­na­mi dar neiš­li­pę iš lėk­tu­vo (matuo­ja­ma kūno tem­pe­ra­tū­ra, ver­ti­na­ma bend­ra savi­jau­ta), bus suren­ka­mi jų kon­tak­ti­niai duo­me­nys, kad dvi savai­tes Nacio­na­li­nio visuo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tai galė­tų su jais susi­siek­ti ir sek­tų jų svei­ka­tos būklę. 

Visų keliau­to­jų, per pastarą­sias dvi savai­tes buvu­sių ne tik Kini­jo­je, bet ir minė­tuo­se Šiau­rės Ita­li­jos regio­nuo­se, taip pat pra­šo­ma regist­ruo­tis užpil­dant Nacio­na­li­nio visuo­me­nės svei­ka­tos cent­ro (NVSC) inter­ne­to sve­tai­nė­je patei­kia­mą anke­tą bei dvi savai­tes veng­ti arti­mų socia­li­nių kontaktų.

Šian­dien taip pat buvo išsiųs­tos reko­men­da­ci­jos mokyk­loms ir dar­že­liams, kaip rei­kė­tų elg­tis su tais vai­kais, kurie taip pat ato­sto­ga­vo Ita­li­jo­je. SAM krei­pė­si į Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to minis­te­ri­ją (ŠMSM) bei Lie­tu­vos savi­val­dy­bes su pra­šy­mu imtis akty­vių pre­ven­ci­nių veiks­mų ugdy­mo įstai­go­se. Esant porei­kiui, moki­nius, grį­žu­sius iš Kini­jos ar Šiau­rės Ita­li­jos, pra­šo­ma moky­ti nuo­to­li­niu būdu, taip pat siū­lo­ma leis­ti iš namų dirb­ti ir moky­to­jams bei kitiems ugdy­mo įstai­gų dar­buo­to­jams, apsi­lan­kiu­siems pavo­jaus zono­je esan­čio­se teri­to­ri­jo­se, infor­muo­ja ministerija.

 

Koro­na­vi­ru­sai – tai dide­lė gru­pė viru­sų, kurie gali sukel­ti įvai­rias ligas. Daž­niau­siai koro­na­vi­ru­sai suke­lia leng­vas ar net besimp­to­mes infek­ci­jas, tačiau gali sukel­ti ir sun­kias kvė­pa­vi­mo takų infek­ci­jas, tokias kaip Arti­mų­jų Rytų respi­ra­ci­nio sind­ro­mo (ARRS) ar sun­kaus ūmi­nio respi­ra­ci­nio sind­ro­mo (SŪRS) koro­na­vi­ru­si­nes infekcijas.

Kaip žmo­gus gali užsi­krės­ti koro­na­vi­ru­su? Tam tik­ri koro­na­vi­ru­sai yra per­duo­da­mi nuo žmo­gaus žmo­gui, daž­niau­siai arti­mo sąly­čio metu su ser­gan­čiuo­ju koro­na­vi­ru­si­ne infek­ci­ja, pavyz­džiui, namų ar dar­bo aplin­ko­je, gydy­mo įstaigoje.

Kokie simp­to­mai pasi­reiš­kia žmo­nėms užsi­krė­tus koro­na­vi­ru­su? Tai pri­klau­so nuo koro­na­vi­ru­so tipo, tačiau daž­niau­siai pasi­tai­kan­tys simp­to­mai yra pana­šūs į gri­pą – karš­čia­vi­mas, kosu­lys, dusu­lys ir kiti kvė­pa­vi­mo sutrikimai.

Kur kreip­tis, jei karš­čiuo­ja­te ir pasi­reiš­kia į gri­pą pana­šūs simp­to­mai? Jei simp­to­mai pasi­reiš­kė keliau­jant po Kini­ją ar Šiau­rės Ita­li­jos regio­nus (Vene­to, Lom­bar­di­jos, Pje­mon­to ir Emi­li­jos-Roma­ni­jos) ar grį­žus iš šių šalių, per dvi savai­tes po kon­tak­to su žmo­nė­mis, nese­niai buvu­siais tose šaly­se, tokiu atve­ju rei­kia nedel­siant skam­bin­ti į Bend­rą­jį pagal­bos cent­rą tele­fo­nu 112, pateik­ti susir­gi­mo aplin­ky­bes ir vyk­dy­ti medi­kų reko­men­da­ci­jas. Jei simp­to­mai pasi­reiš­kia skren­dant lėk­tu­vu, nedel­siant infor­muo­ti lėk­tu­vo įgulą. 

Kaip gali­ma apsi­sau­got nuo koro­na­vi­ru­si­nių infek­ci­jų? Reko­men­duo­ja­ma lai­ky­tis stan­dar­ti­nių ligos pli­ti­mą maži­nan­čių priemonių: 

  • daž­nai plau­ti ran­kas su šil­tu van­de­niu ir mui­lu (po tie­sio­gi­nio ran­kų kon­tak­to (sąly­čio), kei­čian­tis sar­gy­bos pamai­nai) dezin­fe­kuo­ti ran­kas su dezinfektantu;
  • nelies­ti ran­ko­mis vei­do ir akių, lai­ky­tis kosė­ji­mo, čiau­dė­ji­mo eti­ke­to (kosė­ti ar čiau­dė­ti pri­si­den­gus vien­kar­ti­ne ser­ve­tė­le arba į sulenk­tos alkū­nės vidi­nę pusę);
  • lai­ky­tis sau­gaus mais­to ruo­ši­mo (ypač nau­do­jant ter­miš­kai neap­do­ro­tą mėsą, kiaušinius);
  • veng­ti arti­mo sąly­čio su visais, kam yra pasi­reiš­kę kvė­pa­vi­mo takų ligos simp­to­mai, pavyz­džiui, kosu­lys, čiaudulys;
  • paly­dint įta­ria­mą­jį užsi­krė­tu­sį­jį asme­nį užsi­mau­ti pirš­ti­nes, užsi­dė­ti vien­kar­ti­nę medi­ci­ni­nę kau­kę. Po paly­dos nusi­im­ti vien­kar­ti­nę medi­ci­ni­nę kau­kę ir pirš­ti­nes, jas įdė­ti į plas­ti­ki­nį mai­še­lį ir tvir­tai jį užriš­ti, atlik­ti ran­kų higie­ną,  dezin­fe­kuo­ti rankas.

Kaip tin­ka­mai nau­do­ti medi­ci­ni­nes kaukes?

1. Prieš užsi­de­dant kau­kę mui­lu arba anti­sep­ti­ku nusi­plau­ti rankas.

2. Kau­kė turi tvir­tai lai­ky­tis ant veido.

3. Keis­ti kau­kę rei­kė­tų kiek­vie­ną kar­tą grį­žus iš gali­mai užkrės­tos zonos arba kas 3–4 val.

4. Prieš išme­tant panau­do­tą kau­kę ją įdė­ti į plas­ti­ki­nį mai­še­lį ir tvir­tai jį užrišti.


Kur gali­ma gau­ti dau­giau infor­ma­ci­jos dėl nau­jo­jo koronaviruso?

Infor­ma­ci­ja patei­kia­ma LR Svei­ka­tos apsau­gos minis­te­ri­jos sve­tai­nė­je, taip pat gyven­to­jai gali kon­sul­tuo­tis karš­tą­ja lini­ja tele­fo­nu 8 618 79984 (visą parą kon­sul­tuo­ja Nacio­na­li­nio visuo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tai). Taip pat dau­giau infor­ma­ci­jos apie viru­są gali­te ras­ti http://sam.lrv.lt/lt/.

Pre­ven­ci­niai veiks­mai dėl nau­jo­jo koro­na­vi­ru­so (LR Svei­ka­tos apsau­gos minis­te­ri­jos informacija)

http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/prevenciniai-veiksmai-del-naujojo-koronaviruso-informacija-nuolat-papildoma

Daž­niau­siai užduo­da­mi klau­si­mai dėl nau­jo­jo koro­na­vi­ru­so ir reko­men­da­ci­jų gyven­to­jams (LR Svei­ka­tos apsau­gos minis­te­ri­jos informacija)

http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/dazniausiai-uzduodami-klausimai-del-naujojo-koronaviruso-ir-rekomendaciju-gyventojams

 

https://www.smm.lt/web/lt/del-koronaviruso

 

 

https://www.vrsa.lt/index.php?174221556

Bookmark the permalink.

Comments are closed.